1. خلق و خوی بهتری خواهید داشت

یک لیوان چای یا یکی دو حبه قند می تواند خستگی یک روز سخت را کمرنگ کند، اما به گفته متخصصان تناسب اندام، پیاده روی یک استراتژی بدون کالری است که همان مزیت را ارائه می دهد. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که تنها 10 دقیقه پیاده روی می تواند روحیه شما را به اندازه‌ی یک لیوان چای تقویت کند. بعلاوه، اگر در فضای سبز قدم بزنید ممکن است این اثر را دوچندان شود. تحقیقات نشان می‌دهد که پیاده‌روی منظم در واقع سیستم عصبی شما را به قدری تغییر می‌دهد که عصبانیت شما کاهش می‌یابد. این موضوع می تواند به ویژه در ماه های سردتر و زمانی که افسردگی فصلی اوج می گیرد مفید باشد. در نهایت، وقتی پیاده‌روی‌های خود را اجتماعی می‌کنید – مثلاً با شریک زندگی‌تان، همسایه یا یک دوست خوب قدم می‌زنید – این تعامل به شما کمک می‌کند احساس ارتباط داشته باشید، که می‌تواند به شما احساس شادی بیشتری بدهد.

2. کالری بسوزانید و وزنی مناسب را حفظ کنید

چند وقت بعد از اینکه پیاده روی روزانه را شروع میکنید، ممکن است متوجه شوید کمربندتان روی سوراخ قبلی اش کمی شل به نظر میرسد. حتی اگر وزنتان روی ترازو تغییر خاصی نکرده باشد. طبق تحقیقات، پیاده روی منظم می تواند به کاهش چربی به خصوص چربی های دور شکم و در نتیجه بهبود پاسخ بدن به انسولین کمک کند.

هنگام پیاده‌روی خود را به چالش بکشید. گاهی سرعت پیاده روی تان را افزایش دهید و یا مسیرهای دارای پستی و بلندی را انتخاب کنید. برای تقویت بیشتر انگیزه اهداف جدید برای پیاده رویتان بگذارید و ببینید که رکورد های قبلیتان را شکست میدهید یا خیر. ولی در هر صورت سعی کنید که 10000 قدم در طول روز طی کنید.

3. خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهید

مزایای فیزیکی پیاده روی به خوبی ثبت شده است. انجمن دیابت آمریکا پیاده روی را برای کاهش سطح قند خون و کاهش خطر کلی دیابت نوع 2 توصیه می کند. یکی از پراستنادترین مطالعات در مورد راه رفتن و سلامتی که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده بود نشان می‌داد افرادی که به اندازه کافی پیاده‌روی می‌کنند در مقایسه با کسانی که به پیاده روی علاقه نشان نمیدهند، 30 درصد کمتر در معرض خطر حوادث قلبی عروقی هستند (مانند حمله قلبی یا سکته مغزی).

4. بیشتر عمر می‌کنید

پیاده روی می تواند به طور جدی به شما کمک کند مدت زمان بیشتری به زندگی خود بیافزایید. یک مطالعه نشان داد افرادی که فقط 10 تا 59 دقیقه ورزش متوسط ​​(مانند پیاده روی تند) در هفته انجام می‌دهند، در مقایسه با افرادی که غیرفعال بودند، 18 درصد کمتر در معرض خطر مرگ هستند. در همین حال، افرادی که 150 دقیقه در هفته ورزش میکردند، 31 درصد کمتر در معرض خطر مرگ بودند.

5. قدرت مغز خود را تقویت کنید

در یک مطالعه اسکن مغز افرادی که سه بار در هفته به مدت یک ساعت پیاده روی تند انجام می دادند، نشان داد که قسمت های تصمیم گیری مغز آنها کارآمدتر از افرادی است که فعالیت بدنی محدودی داشتند. کارشناسان فکر می کنند که این مزایا می تواند تا حدی به دلیل افزایش جریان خون به مغز باشد که با ورزش اتفاق می افتد. بنابراین وقتی پاهای خود را به حرکت در می آورید، مغز شما نیز بهتر شروع به کار می کند!

6. تسکین درد مفاصل

پیادی روی می‌تواند به بهبود دامنه حرکتی و تحرک شما کمک کند، زیرا پیاده‌روی جریان خون را در مناطق پرتنش افزایش می‌دهد و به تقویت عضلات اطراف مفاصل شما کمک می‌کند.

در واقع، تحقیقات نشان می دهد که حداقل 10 دقیقه پیاده روی در روز – یا حدود یک ساعت در هفته – می تواند از ناتوانی و درد آرتریت در افراد مسن جلوگیری کند. یک مطالعه در سال 2019، 1564 بزرگسال بالای 49 سال را با درد مفاصل پایین بدن مورد بررسی قرار داد. شرکت‌کنندگانی که هر هفته یک ساعت پیاده‌روی می‌کردند، چهار سال بعد احتمال بیشتری داشت که از ناتوانی در امان بمانند.

7. احتمال ابتلا به واریس را به کمرنگ کنید

با افزایش سن، خطر ابتلا به واریس افزایش می یابد. با این حال، راه رفتن یک راه اثبات شده برای جلوگیری از رشد آن است. سیستم وریدی شامل یک بخش گردش خون به نام «قلب دوم» است که توسط ماهیچه ها، وریدها و دریچه های واقع در ساق پا تشکیل شده است. این سیستم برای عقب راندن خون به سمت قلب و ریه‌ها کار می‌کند و پیاده‌روی این سیستم گردش خون ثانویه را با تقویت و حفظ ماهیچه‌های پا تقویت می‌کند که جریان خون سالم را افزایش می‌دهد. اگر از رگ‌های واریسی رنج می‌برید، پیاده‌روی روزانه می‌تواند به کاهش تورم و بی‌قراری مربوط به پاهای شما کمک کند. همچنین، اگر از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به رگ‌های واریسی هستید، پیاده‌روی روزانه می‌تواند به تاخیر در شروع بیماری کمک کند.

8. به سیستم گوارش خود کمک کنید

یک روال منظم برای پیاده روی می تواند حرکات روده شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. پزشکان میگویند یکی از اولین کارهایی که یک بیمار جراحی شکم باید انجام دهد این است که راه برود زیرا از عضلات مرکزی و شکم استفاده می کند که این میتواند سیستم گوارش ما را تشویق به حرکت کردن کند. به عبارت دیگر، هنگامی که شما شروع به حرکت می کنید، روده های شما نیز شروع به حرکت می کنند.

9. قوه خلاقیت را تقویت کنید

طبق یک مطالعه در سال 2014 پیاده روی می تواند باعث ایجاد خلاقیت شود. محققان هنگام نشستن و راه رفتن، آزمایش‌های تفکر خلاق را برای آزمودنی‌ها انجام دادند و دریافتند که افرادی که پیاده‌روی میکنند خلاقانه‌تر از افراد کم تحرک فکر می‌کنند.

10. خواب خود را بهبود بخشید

اگر به طور منظم ورزش کنید، شب ها بهتر می خوابید. به این دلیل که فعالیت بدنی به طور طبیعی اثرات ملاتونین، هورمون خواب را افزایش می دهد. مطالعات اخیر تأثیرات مثبت قابل توجهی را بر کیفیت و طول خواب بزرگسالانیکه روزانه پیاده روی می کنند نشان داد. پیاده روی همچنین به کاهش درد و استرس (که معمولاً باعث اختلالات خواب میشوند) نیز کمک می کند.

11. سیستم ایمنی خود را قوی‌تر کنید.

در این دوران که شیوع ویروس ها به سرحد خود رسیده، همه ما به دنبال راه‌هایی برای بهبود سیستم ایمنی خود هستیم و پیاده‌روی نقطه‌ای عالی برای شروع است. تحقیقات نشان می دهد که ورزش با شدت متوسط ​​- و به ویژه پیاده روی – سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند. پیاده روی تعداد سلول‌های ایمنی که به عوامل بیماری‌زا در بدن ما حمله می‌کنند را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان داده است افرادی که بیشتر پیاده روی می کنند زمان کمتری را در بیمارستان می گذرانند.

12. اهداف دیگر را دست یافتنی تر جلوه دهید.

وقتی یک فردی که پیاده روی میکند شوید، یک روال منظم ایجاد کرده اید – و زمانی که یک روتین دارید، به احتمال زیاد به فعالیت خود ادامه می دهید و رفتارهای سالم جدیدی اتخاذ می کنید. قرار نیست بدن ما تمام روز بی تحرک باشد. هر نوع حرکتی بهتر از عدم حرکت است.