چربی‌های دور شکم

چربی شکم می تواند مستقل از چربی کلی بدن باشد. به عبارت دیگر، فردی که اضافه وزن ندارد، همچنان می‌تواند چربی اضافی زیادی در اطراف کمر خود داشته باشد. چربی شکم به طور طبیعی با افزایش سن افزایش می یابد. با افزایش سن، بدن شما نحوه افزایش و کاهش وزن را تغییر می دهد. افراد با کاهش میزان متابولیسم یا تعداد کالری‌های مورد نیاز بدن برای عملکرد طبیعی مواجه می‌شوند. علاوه بر این، یائسگی فرآیند متابولیک را برای برخی افراد پیچیده تر می کند. اگر می خواهید چربی دور شکم را از بین ببرید در این مقاله چند راهکار که جوابشان را پس داده اند نوشته شده که می توانید انجام دهید.

 

اضافه کردن تمرینات قدرتی بیشتر

چند دقیقه ای دویدن یا قدم زدن روزانه برای قلب شما عالی است، اما تمرینات قلبی به تنهایی برای شکم شما کار زیادی نمی کند.

تمرینات قدرتی توده عضلانی را افزایش می دهد، که ممکن است به بدن شما کمک کند چربی بیشتری بسوزاند. زمانی که عضله می سازید، بدن شما تمایل دارد که عضله را با چربی جایگزین کند. عضله کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزاند. بنابراین، شما به طور طبیعی با داشتن ماهیچه بیشتر در طول روز کالری بیشتری می سوزانید.

میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

غلات تصفیه شده مانند نان سفید، کراکر و چیپس، و همچنین قندهای تصفیه شده در نوشیدنی ها و دسرهای شیرین، التهاب را در بدن ما افزایش می دهند. چربی شکم با التهاب همراه است، بنابراین مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده توانایی شما را برای از بین بردن چربی شکم مختل می کند. به جای آن مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل با کاهش التهاب همراه است.

تمام چربی ها (حتی چربی های سالم) را در حد اعتدال مصرف کنید

بدن به همه چربی ها یکسان واکنش نشان نمی دهد. تحقیقات مصرف زیاد چربی های اشباع شده (نوعی در گوشت و لبنیات) را با افزایش چربی احشایی مرتبط می کند. چربی‌های تک غیراشباع و انواع خاصی از چربی‌های غیراشباع چندگانه اثرات ضدالتهابی بر بدن دارند و اگر به مقدار مناسب خورده شوند، ممکن است برای بدن شما مفید باشند. اما مصرف بیش از حد هر نوع چربی کالری دریافتی شما را افزایش می دهد و می تواند منجر به افزایش وزن شود. بنابراین از چربی های سالم در حد اعتدال مصرف کنید.

تمرینات خود را تغییر دهید

برای از بین بردن چربی های سرسخت شکم، باید تمرینات خود را افزایش دهید. برخی از مطالعاتی که به بررسی تأثیر تمرینات تناوبی با شدت بالا بر بهبود ترکیب بدن می پردازند، نشان داده اند که به طور قابل توجهی توده چربی کل شکم و احشایی را کاهش می دهد. شما باید با شدت کامل ورزش کنید، زیرا هدف نهایی سوزاندن کالری بیشتر است و ورزش با شدت بالا این کار را انجام می دهد.

سطح استرس خود را یک درجه پایین بیاورید

ضرب‌الاجل‌های سخت، صورت‌حساب‌ها، بچه‌ها و … منبع استرس شما هرچه که باشد، داشتن بیش از حد آن ممکن است کاهش وزن‌های ناخواسته را برای شما سخت‌تر کند، مخصوصاً اگر با چربی دور شکم مواجه هستید. و این فقط به این دلیل نیست که وقتی استرس دارید به غذاهای پرچرب و پرکالری گرایش دارید. بلکه به دلیل هورمون استرس کورتیزول است که ممکن است میزان چربی بدن شما را افزایش دهد و سلول های چربی شما را بزرگ کند. سطوح بالاتر کورتیزول با چربی احشایی بیشتر مرتبط است.

هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید

تقریباً 35 درصد از مردم کمتر از هفت ساعت در شب می خوابند. افرادی که به طور منظم کمتر از هفت ساعت در شب می‌خوابند، نسبت به افرادی که بیشتر می‌خوابند، احتمال بیشتری دارد که میانگین شاخص توده بدنی بالاتری داشته باشند و دچار چاقی شوند.

سطح هورمون خود را بررسی کنید

اگر سطح تستوسترون شما بالا باشد ممکن است در کاهش وزن دچار مشکل شوید. افرادی که سطح تستوسترون بالاتری دارند تمایل دارند چربی بیشتری را در شکم خود حمل کنند. از سوی دیگر، افرادی که سطح استروژن بالاتری نسبت به سایرین دارند، معمولاً در نیمه پایینی خود وزن بیشتری پیدا می کنند.

تغذیه سالم را به جای یک رژیم غذایی کوتاه مدت انتخاب کنید

کاهش چربی شکم کمتر به یک رژیم غذایی کوتاه مدت مربوط می شود و بیشتر به یک رویکرد جدید برای غذا خوردن مربوط است. کاهش چربی شکم رویکرد ترکیبی از یک رژیم غذایی کم کالری است که دارای فیبر بالا و کربوهیدرات (تصفیه شده) و قند کم همراه با تمرینات قلبی عروقی و وزنه باشد. بنابراین، اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، سعی کنید سبک زندگی خود را تغییر دهید. ورزش بیشتر، اضافه کردن مقداری تمرینات قدرتی و خوردن یک رژیم غذایی سالم سرشار از غلات کامل، میوه ها و سبزیجات می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.