8 راه برای سم زدایی بدن

بدن شما راه های مخصوص به خود را برای سم زدایی دارد. اما راه هایی وجود دارد که می توانید به بدن خود کمک کنید تا سیستم سم زدایی طبیعی خود را تقویت کند. برای کمک به سم‌زدایی طبیعی بدنتان، تا انتهای این مطلب با ما باشید.

چرا باید سم زدایی طبیعی را انتخاب کنید؟

بسیاری از برنامه‌های سم‌زدایی به تغییرات شدید در شیوه زندگی نیاز دارند که شاید دقیقاً آن چیزی نباشد که بدن شما به آن نیاز داشته باشد.

برنامه های سم زدایی اغلب شامل الگوهای غذایی محدودکننده هستند و معمولا کالری دریافتی را به حداقل می‌رسانند. اما مشکل این سم‌زدایی‌ها در بهترین حالت این است که خیلی مؤثر نیستند و در بدترین حالت خطرناک هستند. سم زدایی ها اغلب بر «سم زدایی کوتاه مدت» تمرکز دارند، در صورتی که بهتر است این تمرکز روی معرفی غذاهای سالم یا ایجاد یک الگوی غذایی که به سلامت کلی شما کمک می کند قرار داشته باشد.

بدن راه‌های مختلفی برای سم‌زدایی دارد . کبد شما برای تجزیه سموم و عناصر مختلف مصرفی شما همیشه فعال است و به شما امکان می دهد آنها را از بین ببرید؛ و کلیه ها که بسیاری از چیزها را متابولیزه و دفع می کنند. شاید جالب باشد بدانید که حتی پوست و ریه های شما در دفع سموم بدن شما نقش دارند.

 

چگونه به طور طبیعی سم زدایی کنیم؟

روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به کمک آن و بدون رژیم‌های غذایی خاص، به سم‌زدایی بدنتان کمک کنید:

 

1- غذاهای ضد التهاب بخورید

خوردن غذاهای سالم و مغذی بهترین گزینه برای پاک نگه داشتن بدنتان هستند. غذاهای غنی از فیبر مانند میوه، سبزیجات، لوبیا، آجیل، دانه‌ها، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و پروبیوتیک‌ها می‌توانند به عملکرد روده و کبد کمک کنند. بنابراین مصرف آنها کمک میکند که هرگونه آلودگی و سموم در اسرع وقت از بدن شما خارج شود. سعی کنید غذاهای سرخ شده، شیرین، فرآوری شده و گوشت قرمز را تا حد امکان کم و یا حذف کنید تا از بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی و چاقی جلوگیری کنید.

 

2- مصرف نوشیدنی های الکلی را حذف و یا کاهش دهید

وقتی الکل می نوشید بدن شما به سرعت شروع به پردازش آن کرده و سریعاً تلاش میکند تا آن را از بدن شما خارج کند. میتوان گفت که در این حین، بدن شما توان پردازش سایر چیزهایی که خورده اید را نخواهد داشت، چرا که در اوج عملکرد خود قرار دارد و این مقدار برای پردازش الکل و سایر سموم کافی نیست. بدن شما الکل را عمدتاً از طریق کبد و کمی از طریق ریه پردازش می کند. به همین دلیل است که می توانید بوی الکل را در نفس یک فرد حس کنید. این اتانول است که از ریه های آنها خارج می شود. پردازش و دفع سموم انوشیدنی های الکلی، مستقیماً بر اندام هایی که به طور طبیعی بدن شما را سم زدایی می کنند، تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که دکتر بدفورد توصیه می کند نوشیدنی خود را به حداقل برسانید.

 

3- مصرف قند و غذاهای فرآوری شده را محدود کنید

غذاهای فرآوری شده که اغلب مملو از شکر هستند، تمایل زیادی به مواد مغذی مورد نیاز شما ندارند. در عین حال، قند می تواند کنترل قند خون یا توانایی بدن شما برای تثبیت قند خون را مختل کند. این امر باعث می‌شود سم‌زدایی برای بدن شما دشوار شود. علاوه بر این، قند اضافی و غذاهای فرآوری شده می توانند در طول زمان منجر به افزایش وزن شوند و این با بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط است.

 

4- غذاهای غنی از آنتی اکسیدان بخورید

آنتی اکسیدان ها به دلایل زیادی سودمند هستند و به صورت کلی می توانند به بدن و سلامت شما کمک کنند. یکی از بزرگ‌ترین کارهایی که آنتی‌اکسیدان‌ها انجام می‌دهند، خنثی کردن آسیب رادیکال‌های آزاد است که توسط مولکول‌های بسیار ناپایدار ایجاد می‌شوند که به‌طور طبیعی هنگام انجام طیف وسیعی از کارها در بدن شما ایجاد می‌شوند. رادیکال‌های آزاد همچنین می‌توانند باعث ایجاد چیزی شوند که به عنوان «استرس اکسیداتیو» شناخته می‌شود، فرآیندی که می‌تواند باعث آسیب سلولی شود. استرس اکسیداتیو با طیف وسیعی از بیماری ها مرتبط است، از جمله:

سرطان
بیماری های قلبی عروقی
دیابت
بیماری آلزایمر
بیماری پارکینسون
بیماری های چشم

 

5- مصرف پروبیوتیک ها را در نظر بگیرید

پروبیوتیک ها به طور طبیعی اجزای غذایی غیرقابل هضم هستند که به رشد باکتری های مفید در روده کمک می کنند. سلامت روده برای سلامت کلی بدن بسیار مهم است. برای حفظ حرکت و سم زدایی در روده، خوردن فیبر کافی، نوشیدن مایعات فراوان، حفظ حرکت خود و مصرف پروبیوتیک ها توصیه شده است.

به طور طبیعی با خوردن موارد زیر میتوانید پروبیوتیک دریافت کنید:

موز
پیاز
سیر
تره فرنگی
مارچوبه
لوبیا
غذاهای سبوس دار

 

6- نوشیدنی های مفید را بیشتر بنوشید

آبرسانی به کلیه های شما کمک می کند تا سموم را دفع کنند. با خیال راحت کمی لیمو را به آب خود اضافه کنید تا الکترولیت بیشتری داشته باشد. مرکبات به کبد سیگنال می دهد که آنزیم های بیشتری تولید کند که پروسه هضم به بهترین شکل پیش برود. اگر چیزی متفاوت تر از آب می خواهید، چای سبز میتواند گزینه مناسبی باشد. تعداد کمی از مطالعات نشان داده اند که چای سبز ممکن است اثرات مفیدی بر کاهش خطر بیماری های قلبی مانند فشار خون و کلسترول داشته باشد.

 

7- تحرک داشته باشید و عرق کنید

عرق کردن راهی برای تصفیه خون و مایعات بدن از سموم است. علاوه بر این، عرق کردن در واقع با افزایش گردش خون در سراسر بدن به سم زدایی شما کمک می کند. علاوه بر این، رو آوردن به ورزش به شما کمک می کند کمتر احساس اضطراب و افسردگی کنید و به طور کلی شما را سالم نگه می دارد.

 

8- خواب با کیفیت داشته باشید

زمان کافی برای خوابیدن کلید حفظ سلامتی شما است، زیرا استراحت کافی به کاهش استرس و التهاب کمک می کند تا بدن شما بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد. در اینجا میزان خواب مورد نیاز شما بر اساس سن آمده است:

سنین 18 تا 60 سال: حداقل هفت ساعت
سنین 61-64: هفت تا نه ساعت
سن 65 سال و بالاتر: هفت تا هشت ساعت
می‌توانید از روش‌های بهداشت خواب استفاده کنید تا به شما کمک کند یک استراحت شبانه خوب داشته باشید.

به عنوان مثال، می توانید با خنک، تاریک و ساکت نگه داشتن اتاق خواب خود، یک پناهگاه مناسب برای خواب ایجاد کنید. علاوه بر این، زمان خواب استانداردی را رعایت کنید که به شما امکان می دهد حداقل هفت ساعت در شب بخوابید.

 

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.