احساس سیری

هیچ راه جادویی و یکسانی برای کاهش وزن وجود ندارد. بدن هر کس متفاوت است و این به این معنی است که رژیم غذایی مطلوب هر فرد نیز متفاوت است.

اساساً کاهش وزن به سه عامل اصلی بستگی دارد: ورزش، غذا و ذهنیت.

ذهنیت می تواند چالش برانگیزترین مانع کاهش وزن باشد. مغز ما اغلب در مسیر اهداف کاهش وزن ما قرار می گیرد و ما را وادار می کند که فکر کنیم گرسنه هستیم در حالی که در واقعیت فقط خسته و یا تشنه هستیم.

1- یک میان وعده سالم در دسترس داشته باشید

وقتی بیرون از منزل هستید، فست فود یا غذاهای رستورانی برای برطرف کردن حس گرسنگی احتمالا معقول باشند. اما اگر یک میان وعده سالم مانند سیب یا کمی آجیل  همراه خود داشته باشید، راهی برای خاموش کردن حس گرسنگی خود تا زمانی که بتوانید وعده غذایی کامل بعدی خود را میل کنید، خواهید داشت.

2- جمع آوری اطلاعات

یادداشت کردن اینکه چه غذاهایی به شما احساس سیری بیشتری میدهند در یک دفترچه کوچک که همیشه همراهتان است میتواند در وعده های بعدی شما را نسبت به انتخاب‌های غذایی آگاه‌تر کند. بنابراین می‌توانید غذاهایی که به شما کمک می‌کنند مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید را شناسایی کرده و بیشتر به سراغ آنها بروید. این میتواند به شما در مدیریت کلی وزنتان کمک کند.

3- کاهش گرسنگی با قهوه

طبق یک بررسی در سال 2022، نوشیدن قهوه به عنوان یک سرکوب کننده طبیعی اشتها عمل می کند و چربی سوزی را افزایش می دهد. با این حال، فواید قهوه فقط با قهوه سیاه مؤثر است. افزودن شکر و خامه مزیت قهوه را کاهش می دهد. البته اگر احساس گرسنگی می کنید، باید مطمئن شوید که به اندازه کافی غذا خورده باشید. سیر کردن خودتان فقط با تکیه به قهوه مضر خواهد بود.

4- موانع ایجاد کنید

نه تنها باید مطمئن شوید که زیاده روی در خوردن غذا راحت نیست، بلکه باید موانع واقعی بین خود و غذا ایجاد کنید.

برای مثال میان وعده‌هایی را مصرف کنید که خوردن آنها به تلاش بیشتری نیاز دارد (مانند آجیل و میوه های پوست‌دار).

مانع دیگری که می توانید برای خود ایجاد کنید، دور نگه داشتن میان وعده هایی است که به شما در رسیدن به اهدافتان کمکی نمی کند. به عنوان مثال، با نگه داشتن آنها در بالاترین قفسه کابینت یا حتی انباری که دوردست تر است به جای گذاشتن آنها روی میز پذیرایی، غذا خوردن را چالش برانگیزتر کنید.

در عوض، تنقلاتی را به نمایش بگذارید که با اهداف شما همخوانی دارند. به عنوان مثال، یک کاسه را روی پیشخوان آشپزخانه خود قرار دهید و آن را با پرتقال، موز و سیب پر کنید.

 

5- آهسته تر غذا بخورید

سریع غذا خوردن به مغز شما زمان کافی نمی‌دهد تا متوجه شود که شکم شما به اندازه کافی پر است.

با کاهش سرعت به بدنتان اجازه دهید متوجه شود که به اندازه کافی غذا خورده اید. همچنین اجازه ندهید خانواده یا دوستان غذای شما را تسریع کنند. با کاهش آگاهانه سرعت به یکدیگر کمک کنید. به این صورت در نهایت غذای کمتری می خورید و احساس رضایت بیشتری خواهید داشت.

6- آب بیشتری بنوشید

نوشیدن یک لیوان کامل آب قبل از هر وعده غذایی به پر کردن شکم شما کمک می کند، بنابراین احتمالاً کمتر از آنچه که در حالت عادی غذا میخوردید، غذا خواهید خورد. در طول وعده غذایی، نوشیدن جرعه جرعه در بین لقمه ها به کاهش سرعت کمک می کند و به طور کلی کمتر غذا می خورید در حالی که هنوز احساس سیری می کنید.

با این حال، نوشیدن آب تنها راه برای هیدراته ماندن و راضی ماندن نیست. غذاهای غنی از آب (مانند سوپ ها) نیز می توانند این کار را انجام دهند.

7- شیرین کننده های مصنوعی را کنار بگذارید

مصرف غذاها یا نوشیدنی‌های حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی یا شیرین‌کننده‌های غیرمغذی در مدت طولانی می‌تواند تأثیر منفی بر سیری داشته باشد.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.