آثار مثبت کاهش وزن

کاهش تنها 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند سلامت کلی شما را بهبود بخشد. این کاهش وزن می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت را کاهش دهد. در اینجا 10 مورد از اثرات مثبت کاهش وزن ارائه شده است.

1- سطح انرژی شما ممکن است سر به فلک بکشد

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مقدار کل انرژی صرف شده برای حفظ عملکردهای مختلف بدن (به عنوان مثال، تنفس) و فعالیت بدنی – و همچنین انرژی استراحت – با کاهش وزن کاهش می یابد. به بیان دیگر، وقتی وزن کمتری دارید، انرژی کمتری برای گذر روزتان مصرف می‌کنید.

بنابراین، افزایش شدید انرژی اغلب اولین چیزی است که افراد هنگام شروع کاهش وزن متوجه آن می شوند.

2- خطر ابتلا به سرطان شما کمتر خواهد بود

اضافه وزن و چاقی به علت افزایش التهابات، تغییرات هورمونی و تغییرات رشد سلولی با افزایش خطر ابتلا به چندین نوع سرطان مرتبط است.

3- سطح افسردگی شما ممکن است تغییر کند

در مورد رابطه بین تغییرات وزن و افسردگی، همیشه نمی توان تشخیص داد که چه چیزی اول است. به عبارت دیگر، یک “رابطه دو طرفه” بین این دو حالت وجود دارد، به این معنی که چاقی ممکن است باعث افسردگی شود یا برعکس. افسردگی معمولاً با کاهش وزن بهبود می‌یابد. بررسی سال 2021 در مورد چاقی، افسردگی، رژیم غذایی و ورزش نشان داد که افرادی که وزن کم کردند علائم افسردگی کمتری را تجربه کردند و سپس توانستند عادات سالم جدیدی ایجاد کنند. در طول 8 تا 14 هفته، استفاده از مداخلات مبتنی بر عادت به افراد کمک کرد تا مقدار قابل توجهی وزن کم کنند.

4-خواب شما می تواند بهبود یابد

کاهش وزن و چربی با بهبود سلامت خواب مرتبط است.

5- شما می توانید شانس بارداری خود را افزایش دهید

اگر تمایل به باردار شدن دارید و در تلاش بوده اید که باردار شوید، کاهش وزن می تواند به افزایش شانس بارداری شما کمک کند.

وزن بیشتر می تواند بر باروری تأثیر بگذارد. همچنین، داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که یک بیماری هورمونی مرتبط با چاقی است، یکی از شایع‌ترین دلایل ناباروری در افرادی که اضافه وزن دارند است.

 

کلام پایانی

کاهش وزن اثرات بالقوه زیادی دارد. برای مثال، با کاهش وزن، ممکن است انرژی بیشتری داشته باشید و عادات سبک زندگی سالم را به دست آورید. همچنین ممکن است بهبود در خواب و باروری را تجربه کنید. در نهایت، کاهش وزن میتواند برای سلامت جسمی و روحی شما مفید باشد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.