منابع عالی ویتامین C

اگر می خواهید مقدار زیادی ویتامین C دریافت کنید، خوردن پرتقال ایده بدی نیست. یک عدد پرتقال با اندازه متوسط ​​59.1 میلی گرم از این ماده مغذی دارد .

ویتامین C یک آنتی اکسیدان مهم است که می تواند از بدن در برابر بیماری ها و شرایط مختلف محافظت کند. همچنین به افراد کمک می کند آهن بیشتری را از غذاهای گیاهی جذب کنند و در عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارد. اما مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات به همان اندازه یا حتی بیشتر از یک پرتقال ویتامین C در هر وعده دارند. برای بهره مندی از مزایای ویتامین C، میتوانید برخی از این غذاهای سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

فلفل دلمه ای

هر فلفل دلمه‌ای می‌تواند منبع عالی ویتامین C باشد. فلفل دلمه‌ای نارنجی حاوی 158 میلی‌گرم ویتامین C است. فلفل دلمه‌ای قرمز دارای 142 میلی‌گرم است و فلفل‌های دلمه‌ای زرد نیز 139 میلی گرم در 100 گرم. فلفل دلمه‌ای سبز حاوی کمترین میزان ویتامین C در بین فلفل دلمه‌ای است و تنها 99.5 میلی گرم دارد، اما در هر صورت ویتامین C بیشتری نسبت به یک پرتقال دارد.

 

کلم بروکلی

کلم بروکلی خام در هر 100 گرم 91.3 میلی گرم ویتامین C دارد. همچنین بروکلی با بسیاری از مزایای سلامتی دیگر از جمله سلامت قلب و مغز و پیشگیری از سرطان مرتبط است .

 

توت فرنگی

یک فنجان توت فرنگی ورقه شده حاوی 98 میلی گرم ویتامین C است. توت فرنگی منبع عالی آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی مانند پتاسیم و کلسیم است.

 

آناناس

یک فنجان آناناس حاوی 78.9 میلی گرم ویتامین C است. تحقیقات همچنین فواید دیگری برای سلامتی پیدا کرده است که نشان میدهد آناناس می تواند به بهبود هضم کمک کند و دارای خواص ضد سرطان، ضد دیابت و ضد فشار خون است.

 

کیوی

کیوی در هر 100 گرم حاوی 74.7 میلی گرم ویتامین C است . علاوه بر این، شواهدی از اثرات ضد سرطانی مستقیم و غیرمستقیم در این میوه دیده شده است.

 

انبه

یک انبه متوسط حاوی 122 میلی گرم ویتامین C است. انبه همچنین منبع عالی بتاکاروتن و سایر آنتی اکسیدان های مرتبط با سلامت چشم است.

 

کلم پیچ

با 93.4 میلی گرم ویتامین C در هر فنجان، از افزودن کلم پیچ به رژیم غذایی خود برای ویتامین C غافل نشوید. کلم پیچ حاوی ویتامین های A و K، پتاسیم و فیبر نیز هست. در نهایت، کلم پیچ خام نیز می تواند منبع آب خوبی باشد، زیرا دارای 89.6 گرم آب است.

 

فلفل چیلی تند

فلفل چیلی سبز و قرمز خام نیز منابع عالی ویتامین C هستند: در هر 100 گرم، فلفل چیلی سبز 242 میلی گرم ویتامین C وجود دارد، در حالی که فلفل چیلی قرمز دارای 144 میلی گرم در در 100 گرم است . همچنین فلفل چیلی حاوی ویتامین‌های دیگری مانند ویتامین A، E و B و همچنین مواد معدنی مانند منیزیم، آهن و کلسیم است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.